Category

Grafický design

Vznik Československé vlajky

By | Grafický design, Historie | No Comments

Po letech co uplynuly od vzniku Československé vlajky se autorství připisovalo chaoticky třem postavám. Česká vexilologická společnost, zabývající se historií a symbolikou vlajek, ale svým prohlášení jasně připsala autorství Jaroslavu Kursovi. Prohlášení dokumentuje archivním záznamem při přijetí zákona 30. března 1920 (č. 252/1920 Sb.). Jaroslav kursa byl členem komise, která v letech 1918 – 1920 rozhodovala o Československých státních symbolech. Ono to autorství je také spíše kolektivním výsledkem. Například barevnost byla dána heraldickým zvykem, stříbrný lev na červeném pozadí. Přidání modré vychází z panslovanských nálad doby vzniku a logicky začleňuje modrou barvu ze slovenského symbolu (modrého trojvrší). Kursa se zasloužil o zhotovení návrhů, jelikož byl zručný malíř a jako členu komise se tato pozice jen nabízela.

Rozhodování o finální podobě, doprovázely bohaté diskuse a finální testy, kdy se zkoušelo jak dobře je vlajka rozpoznatelná z dálky a v šeru. Nakonec do finální podoby promluvila i veřejnost. Na její popud byl modrý klín prodloužen až do poloviny délky vlajky. Původní návrh neobsahoval definici barev, ale dnes se již zakotvila barevnost v Pantone vzorníku: modrá Pantone 293  a červená Pantone 485.

Vexilogie – věda zabývající se historií a symbolikou vlajek

Zdroj: Respekt č. 44/2014, Wikipedie

Špatný obal – Aulin gel

By | Grafický design, Špatný design | No Comments

Stalo se, že jsem si poranil patu a doktor mi předepsal mimo jiné i tento gel. Při pohledu na obal jsem zjistil, že na něm není informace k jakému účelu je vhodné produkt použít. Na vizualizaci Aulin gelu je vidět pouze přední strana tuby a krabičky, ale ve skutečnosti tato informace není uvedena ani na druhé straně. Tam jsou sice praktické informace ve dvou odstavcích, jako například způsob podání, uchovávání a tradiční nic neříkající složení gelu: propylparaben a nebo populární dihydrát dinatrium-edetátu. Ve finále jsem informaci k čemu je Aulin gel dobrý, našel až v příbalovém letáku.

Je třeba myslet na cílovou skupinu, kterou jsou často senioři a jim už paměť neslouží tak výborně. Léky je třeba jasně označit, aby nedošlo k záměně. V případě Aulin gelu asi nehrozí akutní ohrožení, ale dokážu si představit i jiné léky u kterých by následky mohly být fatální. Viděl jsem grafické řešení léčiv, které šlo ještě dál. Místo názvu používá přímo sdělení k čemu je produkt vhodné použít. Samotné názvy jsou často nic neříkající latinská slova, pokud se tedy nejedná o populární medikamenty jako Paralen nebo Ibuprofen.